Lütfen bekleyin..Kan Uyuşmazlığı - Rh Uygunsuzluğu

Kan uyuşmazlığı adından da anlaşılacağı üzere anne ve babanın kan grupları arasında uygunsuzluk olmasıdır.

İnsan kan grupları A, B, AB, ve O olarak 4 türdür. Bunun yanı sıra D faktörü adı verilen Rh faktörü de pozitif ya da negatif olabilir. Anne karnındaki bebeğin uyuşmazlıktan etkilenebilmesi için bebeğin kan grubu ile anneninkinin uyumsuz olması, bebeğin kanının anne kanı ile temas etmesi ve annenin bağışıklık sisteminin bu duruma cevap olarak antikor üretmesi gerekir.
En sık rastlanılan uygunsuzluk Rh uygunsuzluğudur. Bu durumda baba Rh(+) iken anne Rh(-)dir. Eğer bebek de Rh (+) olursa bebeğin kanındaki bu Rh faktörü anne kanına geçer ve annenin bağışıklık sitemi Rh faktörünü ortadan kaldırmak için antikor adı verilen maddeler üretir. Bu nedenle ilk bebek durumdan etkilenmez. Rh uygunsuzluğundan sadece Baba pozitif anne negatif iken söz edilebilir. Baba negatif anne pozitif ise uyuşmazlık önemli değildir.

Etki Mekanizması
Rh uygunsuzluğu varlığında (anne (-) baba (+)) eğer bebek de pozitif ise doğum esnasında anne kanı ile bebeğin kanı temas eder ve anne kanına Rh faktörü geçer. Anne buna anti Rh üreterek cevap verir. Bir sonraki bebek eğer Rh (+) olur ise anne kanındaki bu anti Rh lar bebeğe geçer ve bebeğin kanında çökelmelere neden olur. Yani Rh uygunsuzluğunda ilk bebek değil sonraki bebekler etkilenir. Bazı durumlarda anne ve bebek kanı doğumdan önce de temas edebilir. Bu durumlar;
Amniyosentez
Düşük
Gebelik sırasında fazla miktarda kanamalardır
Bazen Rh(-) bir kadına hata ile Rh(+) kan verilebilir. Bu durumda ortada gebelik yokken bile kadının kanında anti-Rh antikorlar bulunabilir ve ilk bebek uygunsuzluktan etkilenebilir.

Belirtiler
Kan uyuşmazığında eğer bebek etkilenmiş işe anneden geçen anti-Rh lar bebeğin kan hücrelerinin parçalanmasına ve çökelmesine neden olur. Bu durumda bebekte kansızlık yani anemi görülür. Buna bağlı olarak ultrasonda bebekte hidrops adı verilen durum tespit edilir. Bebekteki anemi sonucu kalp yetmezliği ve vücut boşluklarında biriken sıvı hidrops tablosunun nedenidir. Hastalığın şiddetine ve yok edilen kan hücrelerinin miktarına bağlı olarak bebekte anne karnında ölüm de dahil olmak üzere her türlü distres belirtisi görülür.

Teşhis
Kan uyuşmazlığının teşhisi için hem anne hem de baba adayının kan grubunun bilinmesi önemlidir. Eğer anne Rh (+) ise babanın kan grubu önemini yitirir. Gebelik takibi esnasında annenin kanında normalde olmaması gereken anti-Rh aranır. Bu teste indirek coombs adı verilir. Doğum sonrası bebekte anneden geçen antikorların aranmasına ise direk coombs testi adı verilir. Bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenip etkilenmediğini anlamak için ayrıca kordosentez de yapılabilir.

Tedavi
Kan uyuşmazlığında amaç annenin Rh pozitiflere karşı antikor oluşturmasını engellemektir. Bu nedenle kan grubu Rh(-) eşi Rh (+) olan gebelere 28. haftada anti-D iğnesi yapılmalıdır. Bu ilaçlara halk arasında uyuşmazlık iğnesi adı verilir. Doğumdan sonra bebeğin kan grubu pozitif ise ilk 72 saat içinde yeniden anti-D yapılmalıdır.

Benzer şekilde düşük, dış gebelik, kürtaj gibi durumlarda da müdahaleden hemen sonra anti-D yapılmalıdır. Tanısal amaçlı girişimler olan amniyosentez, kordosentez, CVS gibi işlemleri takiben anti-D yapılması gebeliğin sağlıklı devamı açısından son derece önemlidir.

Etiketler : Kan uyuşmazlığı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Dr.Gökhan
345 gün önce
Merhaba Hediye;
Rh negatif anne adayının Rh pozitif bebeğe hamileliğinde kürtaj, amniyosentez veya doğum yaptığında bebek kanı anne kan dolaşımına karışabilir. Bu da anne kan dolaşımında Rh pozitif hücrelere karşı kalıcı tepki gelişmesine neden olur. Bu durumda anne ileri tarihte Rh pozitif bebeğe hamile kaldığında anne bu bebeğin kan hücrelerine savaş açar ve bebeğe zarar verir. Bu nedenle Rh negatif annenin kürtajlarından sonra 3 gün içinde anne adayına Rh uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Yapılmadığı taktirde sorun görülme olasılığı %5 civarındadır. Yani %95 bir sorun olmaz. Bu konuda sorun oluşup oluşmadığını anlamak için IDCT testi yapılabilir.
Sağlıklı günler.
0 0
Dr.Gökhan
345 gün önce
Merhaba Müjde;
Anne adayının kan grubu Rh-, babanınki Rh+ olduğunda kan uyuşmazlığı tanısı olur. Bebek anne kanı ile temas ettiği taktirde bebekte ciddi sorunlara neden olabilir. Anne ve bebek kanı temasını önlemek için anneye Rh uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Sizin de olmanız gerekir.
Hiç bir şey mecburi değildir. Kendi ve bebeğinizin sağlığı için istediğiniz taktirde yaptırırsınız.
Sağlıklı günler.
0 0
Müjde
345 gün önce
Ben 13 haftalık 3. çocuğuma hamileyim kan uyusmazligimiz var kan uyuşmazlığı iğnesi yine vurulacakmiyim mecburi mi?
0 0
Hediye
345 gün önce
Merhaba ben ilk hamileliğimde yaklaşık 8 haftalıkken kürtaj oldum, kan uyuşmazlığımız vardı fakat bunun için bir aşı yapılmadı benim korkum bir daha hamile olursam bir sorun yaşarmıyım, bunu nasıl öğrenebilirim, böyle bir durum varsa çözümü varmıdır? yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
0 0
Dr.Gökhan
345 gün önce
Merhaba mine;
Kan uyuşmazlığı olması için anne adayının Rh (-), baba adayının Rh (+) olması gerekir. Bu durumda eğer bebek Rh (+) olursa bebek kanı, anne kanı ile temas edebilir. Bebek kanı anne kanı ile en çok doğum esnasında temas eder. Bu temas sonucunda anne vücudu Rh (+) hücrelere karşı tepki geliştirir. Bu tepki o anda ortaya çıkmaz. Tekrar gebe kaldığınızda bebek Rh (+) ise anne adayının kanında oluşmuş olan tepki maddeleri bebeğe geçerek onun kan hücrelerine zarar verebilir. Bu anlatımdan da anlaşıldığı gibi gebelik sayısı arttıkça Rh uyuşmazlığına bağlı bebek hastalıkları görülme riski artar. İlk gebeliklerde bebek kanı anne kanı ile temas etmemiş olabilir. Bu durumda ilk gebeliklerde ortaya çıkmayan Rh uyuşmazlığı sonrakilerde ortaya çıkar.
Sağlıklı günler.
0 0
mine
345 gün önce
hocam kan uyuşmazlığı 3 veya 4 cü çocukta çıkarmı   teşekkürler
0 0
Dr.Gökhan
598 gün önce
Merhabalar Hülya;
Hayır kan uyuşmazlığı bulunmuyor. Kan uyuşmazlığının oluşması için Rh- annenin Rh+ bebeği durumunda söz konusudur. Yani Bayanın Rh- erkeğin Rh+ olması durumunda söz konusu olabilir.
Sağlıklı günler.
0 0
Hülya
598 gün önce
Benim kanım 0 rh+ nişanlım a rh- kan uyuşmazlığı olur mu
0 0
Dr.Ferhat
598 gün önce
Rh uygunsuzluğu sadece baba Rh(+) pozitif, anne Rh (-) negatif iken sorun yaratıyor. Sizde de böyle bir durum var. Bu konuda sizi kısaca bilgilendireyim.
RH uygunsuzluğunda anne adaylarına Anti D iğnesi uygulanmaktadır. Anti D iğnesini,eğer doktorunuz farklı bir şey önermediyse, hamile kalınması durumunda uygulatmak durumundasınız. Kan uyuşmazlığında amaç, anne adayının Rh pozitiflere karşı antikor oluşturmasını engellemektir. Bu nedenle kan grubu Rh(-), eşi Rh (+) olan gebelere,gebeliklerinin 28. haftasında , anti-D iğnesi yapılmalıdır. Doğumdan sonra ise, bebeğin kan grubunun Rh pozitif olması durumunda, ilk 72 saat içinde yeniden anti-D iğnesi yapılmalıdır.Anneye, düşük, dış gebelik, kürtaj gibi durumlarda da, girişimin hemen ardından anti-D iğnesi yapılmalıdır. Kadın doğum uzmanınız size gebe kalmanız durumunda ayrıntılı bilgi verecektir.
0 0
Ayşe
598 gün önce
Önümüzdeki sene içerisinde hamile kalmayı planlıyorum. eşimle kan gruplarımız şu şekilde:
anne 0 rh(-) baba ab rh(+)
Kan uyuşmazlığı ile ilgili ne yapmamızı önerirsiniz acaba?
0 0
GEBELİK & DOĞUM Kategorisindeki Diğer Haberler
Hamile kalma günleri hesaplama, gebe kalma pozisyonları, hamile kalmak için..
Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı, Ay Ay Kaç Kilo Alınmalıdır? Hamil..
Gebelik haftası hesaplama, gebelik hesaplama cetveli, hamilelik hesaplama o..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=