Lütfen bekleyin..Faktör II Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Faktör II Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Faktör II Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Faktör II karaciğerde yapılan K vitaminine bağımlı glikoprotein yapısında olan bir koagülasyon faktörüdür. Faktör II aktivasyonu hem ekstrensek hem de intrensek yol ile oluşur. Faktör II eksikliği kanama hikayesi ile birlikte hem PT (Protrombin Zamanı), hem de APTT (Aktif Parsiyel Tromboplastin Zamanı) uzamış olan hastalarda düşünülmelidir. Konjenital faktör II eksikliği nadirdir ve otozomal resessif kalıtımla geçen bir hastalıktır. Kombine konjenital faktör II, VII, IX ve X eksikliği az sayıda vakada tespit edilmiştir. Edinsel eksiklik özellikle karaciğer disfonksiyonu, oral antikoagülan tedavisi ve K vitamini eksikliklerinde görülür.

Otozomal ressesif olarak kalıtılan herediter protrombin yetmezliği oldukça nadir rastlanan ve kanamaya eğilimin artmasıyla karakterli bir pıhtılaşma bozukluğudur. Bu hastalıkta PT ve APTT testlerinde uzama gözlenir. Bu hastalığın kesin tanısında faktör II çalışılır.

Aktivitesinin azaldığı durumlar: Genetik eksikliğinin yanısıra K vitamini yetmezliği ve oral antikoagülan tedavisi faktör II nin düzeyinin azalmasına neden olur.

Aktivitesinin arttığı durumlar : Protrombin genindeki mutasyon nedeniyle kan düzeyinde artış söz konusu olabilir. Bu durum tromboz riskini arttırmaktadır.%115 in üzerindeki aktiviteler tromboz açısından risk kabul edilir.

Referans Değerler: Normal aktivitenin %50-150’si

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TAHLİL Kategorisindeki Diğer Haberler
N-Asetil Glukozaminidaz (NAG) Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? Normal Değeri Ne..
Borrelia burgdorferi (Lyme) Antikoru ( IgM ve IgG) Nedir? Ne Amaçla Kullanı..
Alfa-1 Antitripsin (A1AT, AAT ) Testi Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? Normal D..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=