Lütfen bekleyin..Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bilmeniz gerekenler...

Adet gecikmesi; adet kanamasının beklenen tarihte gelmemesidir.  Fizyolojik olarak gebelikte, emzirme periyodunda ve menopozda adet kanamasının gelmemesi normaldir.
Normal adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda gebelik ihtimali gözden geçirilmelidir. Adeti gecikmiş olan kadının gebe olmadığı ispatlandıktan sonra adet gecikmesine neden olabilecek diğer faktörler araştırılır.
Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabilir.  Hormonal faktörler, üreme organları ile ilgili hastalıklar, stres gibi yaşam koşulları, ağır egzersiz veya aşırı kilo alıp verme adet gecikmesine neden olabilir.
Adet kanaması vücutta bulunan işlevleri birbirinden farklı hormon salgılayan bir çok salgı bezinin uyum içinde çalışması sonucunda olur. Sonuç olarak bu salgı bezlerindeki herhangi bir düzensizlik kendisini adet gecikmesi ile belli edebilir.Tiroid bezinin fazla veya az çalışması, prolaktin hormonu yüksekliğine neden olan hipofiz bezi hastalıklarında ilk yakınma adet gecikmesidir.
Adet kanaması rahim içi zarının dökülmesidir. Adet kanaması için rahim içi zarının yeterli kalınlığa ulaşması gereklidir. Daha önceden geçirilmiş rahim içi girişimler ve özellikle de kürtaj işlemi rahim içi dokuyu zedeleyebilir. Böyle durumlarda da daha sonraki dönemde adet kanaması olmayabilir.
Ağır fiziksel egzersizler yapan kadınlarda adet gecikmesi sıklıkla izlenir. Bu duruma en iyi örnek sporcular ve balerinlerdir.
Yoğun stres, ağır diyet sonrası belirgin kilo verme veya çevre değişiklikleri de hormonal dengesizliklere ve adet gecikmelerine neden olabilir
Polikistik over sendromunda da ilk adetten bu yana adet gecikmeleri vardır. Bu hastalıkta adet gecikmelerini takiben oluşan yoğun ve düzensiz kanamalar vardır.
Adet gecikmesi olan normal üreme çağındaki bir hastada ilk yapılması gereken şey gebelik testidir.  Gebelik olmadığı tespit edildikten sonra adet gecikmesine neden olan durumla ilgili ayrıntılı muayene ve laboratuar tetkikleri yapılır.
Ultrason yapılarak rahimin pozisyonu adet kanamasını sağlayan rahim iç zarının kalınlığı yeterli mi tespit edilir. Daha sonra laboratuar analizi ile çeşitli salgı bezlerinden salgılanan hormon düzeyleri tespit edilir. Herhangi bir hormon bozukluğu saptanmışsa ona yönelik tedavi düzenlenir.
Hormon bozukluklarından biri de hipofizden salgılanan prolaktin hormonunun yüksekliğidir. Normalde bu hormon emzirme döneminde salgılanmaktadır. Hiperprolaktinemisi olan kadınlarda adet gecikmesi ve göğüslerden süt gelmesi yakınması vardır. Prolaktin yüksekse hipofiz bezi beyin tomografisi gibi yöntemlerle görüntülenmeli, hipofizde adenom ( iyi huylu bir tümör) olup, olmadığı araştırmalıdır.
Çoğu durumda adet gecikmesine neden olan bariz bir hastalık yoktur. Böyle durumlarda da kadının adet görmesini sağlayacak ve kendisi için gerekli hormon desteğini sağlayan ilaçları kullanması önerilmektedir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Dr.Gökhan
345 gün önce
Merhabalar Melike;
Beklenen adet tarihinizdeki gecikme grip nedeniyle kullanmış olduğunuz ilaçlardan olabileceği gibi yumurta tembelliği ya da olası bir gebeliğe bağlı da olabilir. Bu nedenle emin olmak adına gebelik testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler.
0 0
Melike
345 gün önce
Hocam ben 4 ay önce hormon testi yaptırdım, yumurta tembelliği nedeniyle 3 ay diane 35 kullandım. Sonra tekrar hormon testi yaptırdım, değerlerim güzel çıktı ve doktorum ilacı bırakmamı söyledi. Bıraktım, geçen ay düzenli adet oldum. Bu ayın ortalarına doğru bir haftaya yakın süren şiddetli grip geçirdim. Bir hafta kadar grip ilacı kullandım. Sırtımı ve belimi ciddi anlamda üşüttüm. Hala gribim geçmemişken sevgilimle ufak bir yakınlaşma yaşadık. Boşalma olmadı ama sürtündü, zevk suyu vardı yani. Birleşme de olmadı. Sadece elime gelen spermini ıslak mendille silip vajinama dokunmuş olabilirim. Tam adet beklediğim gün aynı adet ağrısı gibi bir ağrı yaşadım akşama kadar. Adet olacağım sandım ama olmadı, bunun üstüne adetim 4 gün de gecikti. Açık sarı renkli akıntım ve vajina girişine doğru kaşıntım var. Hocam çözemedim gebelik ihtimali var mı yoksa başka neden böyle olmuş olabilir?
0 0
KADIN SAĞLIĞI Kategorisindeki Diğer Haberler
Kısa adı PMS (Premenstural Sendrom) adet öncesi sendromu. Kadınların ruh sa..
MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR! Meme Kanseri, Kanser, Meme k..
Vajinismus nedir tedavisi, vajinismus belirtileri, vajinismus nedir belirti..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=