Lütfen bekleyin..Akut Lösemi (Kan Kanseri)

Akut Lösemi (Kan Kanseri)
Lösemi (kan kanseri) lökositlerin olgun veya genç hücrelerinden kaynaklanan habis bir hastalıktır. Akut ve kronik tipleri vardır. Akut lösemiler blast adı verilen olgunlaşmamış ilkel hücrelerden kaynaklanır ve hastalık hızlı ilerleme gösterir. Akut lösemiler akut lenfoblastik ve myeloblastik, kronik lösemiler kronik lenfositik ve myelositik olmak üzere ikiye ayrılırlar.
Löseminin nedenleri nelerdir?
Lösemi yapan nedenler kesin olarak bilinmemekle beraber bazı durumlarda sık görülür. 1-Yüksek doz radyasyona maruz kalanlarda (ikinci dünya savaşında Hiroshima ve Nagasaki’ye atom bombası atılmasından sonra bu bölgede lösemi görülme oranı oldukça artmıştır). 2- Kimyasal bir ajan olan ve bir çok endüstri kolunda kullanılan benzen gibi kimyasal maddelere uzun süreli maruz kalanlarda yine lösemi gibi kan hastalıkları sık görülür. 3- Kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoteropatik ilaçlar lösemi gelişmesine neden olabilirler. 4- Bazı kromozom bozuklukları ve virüsler lösemi gelişimine neden olabilirler. Kan kanserleri kalıtsal (kuşaktan kuşağa geçen) ve kişiden kişiye geçen (bulaşıcı) bir hastalık değildir.
Akut kan kanseri sıklıkla ani başlayan halsizlik, çabuk yorulma, solukluk, kilo kaybı, yüksek ateş ve kanama oluşması ile kendisini gösterir. Tedavi edilmediği zaman kısa sürede ölüme yol açarken bugün modern tedavi yöntemleri ile hastaların bir bölümü tamamen hastalıklarından kurtulabilmektedirler.
Kronik lösemi yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Sıklıkla halsizlik, çabuk yorulma şikayetleri görülürken bazı hastalarda hiçbir şikayet olmayabilir, yapılan bir kan sayımında hastalık tesadüfen saptanabilir.

Benzer Konular
Lösemi - Kan Kanseri nedir? Nedenleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi
Lösemi Nedir?
Kronik Myelositik Lösemi (KML)
Kronik Lenfositik Lösemi (KLL)
Akut Myeloblastik Lösemi - AML
Akut Lenfoblastik Lösemi - ALL

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KAN VE KAN HASTALIKLARI Kategorisindeki Diğer Haberler
Faktör 5 Leiden nedir? Faktör 5 Leiden trombofili, Faktör 5 Leiden mutasyon..
Kansızlık Nedir? Kansızlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nası..
PLT (Platelet) Trombosit Sayısı Yüksekliği - Düşüklüğü


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=