Lütfen bekleyin..Köpek ve Kedi Isırmaları

Köpek ve Kedi Isırmaları
Köpek ısırıkları ölümcül olmayan yaralanmaların sık sebeplerinden olup; bu duruma maruz kalanlar genellikle çocuk ve genç erişkinlerdir. Köpek ısırıklarına bağlı yaralanmalarda vücudun en sık alt ekstremiteleri ve bunu da takiben üst ekstremiteleri yaralanmaktadır. Çocuklarda baş ve yüz bölgesi yine sık yaralanan bölgelerdendir.
Delici ve ezilme tarzında olup derin dokulara kadar uzanan yaralanmalarda enfeksiyon riski yüksektir.
Köpek ısırıkları ile karşılaşan hekimin ilk yapması gereken işlem köpek ile ilgili bilgilere (evcil olup olmadığı, aşılı olup olmadığı gibi) ulaşmak olmalıdır. Hastanın vital bulguları kontrol edilmeli, yara yeri öncelikle bol sabunlu su ile sonrasında %0.9 NaCl veya Ringer Laktat ile temizlenip nekrotik dokular debride edilmelidir. Alkolden doku hasarlanmasına yol açıp enfeksiyon gelişimini de arttıracağından kaçınılmalıdır. Yaralara herhangi bir dikiş atma işlemi uygulanmamalıdır.
Köpekler güçlü çene yapılarına sahip olduklarından ısırık yerine göre kemik kırıklarına yol açabilirler.
Vahşi veya provoke edilmemiş hayvan tarafından ısırılanlar, kuduz açısından risk altındadırlar. Hayvana ait aşı uygulandığını gösterir kanıtlar var ise, hayvan sahibi tarafından gözetim altına bulundurulmalı, ancak aşı durumu bilinmiyorsa, resmi bir şekilde gözetim altına alınması sağlanmalıdır. Hayvan 10 gün gözetim altında tutulamayacaksa hasta kuduz aşı programına alınmalıdır.
Kedi ısırık ve tırmalamaları ise köpek ısırıklarına nazaran genellikle hafif seyreden yaralanmalardır. Kedi ısırıklarının büyük bölümü üst ekstremitelerde ve tipik olarak ellerde görülür.
Kedi ısırıklarında sıklıkla lokal enfeksiyon (selülit, subkutan apse gibi) gelişmektedir. Kedilerin oral florasında bulunan Pasteurolla bu duruma neden olmaktadır.
Hem köpek hem de kedi ısırıklarında tetanoz aşısı yapılmalı ve proflaktik antibiyotik tedavisi (amoksisilin+klavulonik asit) başlanmalıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İLK YARDIM Kategorisindeki Diğer Haberler
Son günlerde artan sıcaklıklardan etkilenmemek için ne yapmanız gerektiğini..
Suda Boğulma Nasıl Olur? Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?
Örümcek Isırığında Ne Yapılmalı?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=