Lütfen bekleyin..Yılan Sokmaları

Yılan Sokmaları
Tüm yılan ısırmalarının ancak üçte biri zehirlidir. Ülkemizde tespit edilen yılan türleri 50 adet olup bunların 10 kadarı zehirlidir. Bunların da çoğu engerek türleridir. Ülkemizdeki engerek ısırmalarında ölüm görülmesi çok nadirdir.
Yılan ısırmaları çoğunlukla yılanların daha aktif oldukları bahar ve yaz aylarında meydana gelmektedir. Isırılan alanların neredeyse tamamı ekstremite olup sıklıkla da alt ekstremiteler etkilenmektedir.
En sık gözlenen bulgu ısırılan yerde lokalize ağrı, artış gösteren ödem ve diş izidir. Peteşi, ekimoz, seröz veya hemorajik bül ise görülebilen diğer lokal bulgulardır. Lokal bulgular sıklıkla ilk bir saat içerisinde gözlenmektedir. Bulantı, kusma, letarji, kas güçsüzlüğü ise erken sistemik bulgulardır.Solunum sayısı ve kalp hızının artması, hipotansiyon varlığı ise şiddetli sistemik bulguların göstergesidir.
Hasta ilk görüldüğünde rahat bir ortama alınmalı ve ısırılan ekstremite hareket ettirilmemelidir. Isırılan ekstremite kalp seviyesinin üzerinde hareketsiz bir şekilde tutulmalı, üzerindeki sıkı giysiler ve yüzük benzeri materyaller çıkarılmalıdır. Isırık yerini kesme, soğuk uygulama, ağız yoluyla emme, turnike (arteriyel akım tıkanması ve iskemiye yol açar) uygulamaları gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Isırık alanına yapılacak her müdahale zehir emiliminin artmasına, enfeksiyona ve yara yerinin kanamasına yol açabileceğinden önerilmemektedir.
Hasta hastane öncesinde vital fonksiyonları açısından değerlendirilmeli, oksijen verilmeli ve etkilenmeyen ekstremiteden damar yolu açılarak kristaloid infüzyonuna başlanmalıdır. Tetanoz proflaksisi uygulanmalıdır. Hasta hareket ettirilmeden en yakın sağlık kuruluşuna nakledilmeli ve antivenom (antizehir) tedavisi hastanede başlanmalıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İLK YARDIM Kategorisindeki Diğer Haberler
Son günlerde artan sıcaklıklardan etkilenmemek için ne yapmanız gerektiğini..
Suda Boğulma Nasıl Olur? Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?
Örümcek Isırığında Ne Yapılmalı?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=