Lütfen bekleyin..Kalp Damar Hastalıkları Risk Faktörleri ve Risk Faktörlerinin Önlenmesi

Kalp Damar Hastalıkları Risk Faktörleri ve Risk Faktörlerinin Önlenmesi
Kalp hastalıkları; kalp ve kan damarlarına ilişkin durumu tanımlamaktadır. Kalp krizi, felçler, yüksek kan basıncı (hipertansiyon), angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu ve anormal kalp atışları başlıca kalp hastalıklarıdır.
Genetik yatkınlık kalp hastalıklarının önemli bir nedenidir. Fakat birçok insan için diğer risk etmenleri önemli rol oynamaktadır. Koroner kalp hastalığının oluşumunda önemli risk faktörleri aşağıda özetlenmiştir:
RİSK FAKTÖRLERİ
1-Yaş (erkeklerde ≥45, kadınlarda ≥55)
2- Ailede kalp hastalığı öyküsü (birinci derece akrabalardan erkekte 55, kadında 65 yaşından önce koroner arter hastalığı öyküsü)
3- Sigara içmek
4- Yüksek kan basıncı (Hipertansiyon/ kan basıncı 140/90 mmHg’ ın üzerinde olması)
5- Hiperkolesterolemi (total kolesterol 200 mg/dl’ın üzeri, LDL-Kolesterol 130 mg/dl’ın üzeri)
6- Düşük HDL-kolesterol değeri (<40 mg/dl)
7- Diabetes mellitus
8- Şişmanlık
9- Stresle baş edememe
10- Fazla alkol tüketimi
11- Fiziksel aktivitenin az olması
12- Doğum kontrol hapı kullanımı ( sigara içiliyorsa)
13- Menopoz, özellikle erken menepoz
Kalp damar hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yetişkinlerde başta gelen ölüm nedenleri arasındadır. Kalp damar hastalıklarından korunmada ve önlenmesinde risk faktörlerinin yok edilmesi temel yaklaşım olmalıdır.
RİSK FAKTÖRLERİNİN YOK EDİLMESİNDE TEMEL YAKLAŞIMLAR
• Küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, beslenme politikalarının belirlenmesi, kalp hastalıklarından korunmada ve önlenmesinde temeldir. Kan lipit profilini olumlu yönde etkileyecek sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması (diyetin toplam doymuş yağ içeriğinin azaltılması amacıyla, hayvansal yağların ve kırmızı et tüketiminin azaltılması, sebze, meyve ve tam tahıl tüketiminin dolayısıyla posanın artırılması) ve toplum genelinde yaygınlaştırılması önemlidir.
• Ülkemizde önemli bir sorun haline dönüşmekte olan şişmanlığın önlenmesi ve HDL-kolesterol düzeyinin yükseltilmesi açısından her yaş grubunda egzersiz yapma alışkanlığının kazandırılması ve sporun desteklenmesi önemli olacaktır.
• (Yirmi yaşla birlikte) hiperlipidemi ve hipertansiyonun kontrolüne ilişkin olarak kan lipit ve kan basıncı değerleri belirli araklıklarla kontrol ettirilmelidir.
• Kalp damar hastalıkları için çok önemli bir risk faktörünü ortadan kaldırmak açısından toplumumuzda çok yaygın olan sigara kullanımının yoğun halk eğitimi ve caydırıcı politikalarla azaltılması önemlidir.
• Toplumda yüksek risk altında olan kişilerin saptanması ve bunların tedavisi koroner kalp hastalığı sıklığının azalmasında yarar sağlayacaktır.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Dr.Gökhan
779 gün önce
Merhabalar Çiğdem hanım;
Eşinizin EKG bulguları ve troponin sonucuna göre kalp ile ilgili şu an aktif bir olay gözükmemekle birlikte;
aile öyküsünün olması (anne kalp krizi), sigara kullanımı ve LDL kolesterolün 150 üzerinde olması kalp krizi riskini arttırabilir. Hali hazırda erkek olmak, çalışma şartları, stress vb faktörlerde bu riski arttırabilmektedir. Eşinizin yaşını belirtmemişiniz. Şu an için yapılması gereken sigarayı bırakmak, yağsız diyet ve yaşa uygun egzersiz (yürüyüş). Tansiyon takibi mutlaka yaptınız. Bunlara ilave olarak EKO sonucuna göre daha net karar verilecek olup; ileri tetkik gerekip gerekmediğine karar verilecektir. Sonuçlar itibariyle herhangi bir durum çıkmasa bile mevcut riskler göz önünde bulundurularak coraspin 100 mg günde bir adet başlaması uygun olacaktır.
Sağlıklı günler.
0 0
ÇİĞDEM AKGÜL
779 gün önce
İyi günler hocam, eşim göğüs kısmı ara ara bıçak saplanmış gibi oluyordu. annesi de kalp krizinden vefat etmişti. bunun için kardiyolojiye gittik şikayetini anlattı fakat doktor sigara içip içmediğini sormadı eşimde günde bir paket içtiğini söylemedi. ayrıca çalıştığı yer eksoz teknisyeni. kan ekg çekildi normal dedi kan ve eko istedi eko ya gün attılar. sonuçları internetten aldım. Kolestrol 234, Trigliserid 184, LDL kolestrol 174 ve Troponin I 0,1 olarak koyu renkte yüksek çıktı. sonucu göstermeye süre olduğu için çalıştığım bakanlık doktoruna gösterdim o da kalp spazmı geçirdiğini, vücudunun kalp krizi geçirmeye aday olduğunu, yürüyüş yapması ve sigarayı bırakması gerekir dedi. Hocam konunuzda uzman olduğunuz için sonuçları değerlendirmenizi rica ediyorum. ayrıca bu sonuçlara göre doktor sigara içtiğini anlayabilir mi? ben çok ısrar ettim bırakması için ama faydalı olamadım hocam.
0 0
KALP & DAMAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Kalp hastaları oruç tutabilir mi?
Kalp Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz? Kalp Dostu Gıdalar Nelerdir?
Avrupa Kardiyoloji Derneği Eğitim Komitesi Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, ..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=