Lütfen bekleyin..Lösemi Nedir? Kimler Risk Altındadır? Nasıl Tedavi Edilir?

LÖSEMİ NEDİR?
Lösemi, kemik iliğinde kan hücrelerinin öncülerinin ana hücrelerinin sınırsız, kontrolsüz ve istemsiz bir şekilde çoğalmaları sonucu ortaya çıkan habis bir kan hastalığıdır. Kan kanseri olarak bilinmektedir.
Halkımız kan kanseri dendiği zaman, akut lösemiyi genelde anlarlar. Bu akut lösemide kontrolsüz çoğalan akyuvarların genç hücreleri, kemik iliğinden çıkıp kana yayılırsa bunu lösemi olarak adlandırırız.

LÖSEMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Lösemi, kontrolsüz çoğalan hücrelerin genç hücre ya da olgun hücre olmalarına bakarak iki gruba ayrılmaktadır. Akut lösemiler ve kronik lösemiler olmak üzere ikiye ayrılır.
Akut lösemilerde lösemi hücreleri genç hücrelerdir. Genç ve aslında işe yaramayan hücreler kontrolsüz olarak çoğalırlar ve kemik iliğinde diğer hücrelere yer bırakmazlar. Kronik lösemilerde ise olgun hücreler kontrolsüz olarak çoğalırlar.

LÖSEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Lösemi yani kan kanserinde akyuvarlarımızın öncül hücreleri kontrolsüz olarak çoğalmaktadır. Bunlar kemik iliğinde çok hızlı çoğalır. Böylelikle diğer alyuvarların ve kan pulcukların yapımını engellediği gibi, olgun hücreler olan akyuvarların önemli işlev gören nötrofillerinin de azalmasına yol açar.
Buna bağlı olarak akut lösemik bir hastada karşımıza kansızlık çıkar. Hastalar kansızlık bulgularıyla hekime başvurabilir. Ya da kan pulcuğunun azalması sonucu vücutta durup dururken kanamalar ortaya çıkabilir. Deride çürümeler olabilir, diş etlerinden ve burundan kanamalar söz konusu olabilir. Ya da bağışıklık sistemi bozularak kolay zatürre hastalığı yaşanabilir.

LÖSEMİ HASTALIĞINDA KİMLER RİSK ALTINDADIR?
Kan kanserinde en önemli risk radyasyondur. Radyasyona maruz kalmak ciddi bir risk oluşturmaktadır. Ayakkabı boyacılarında eskiden benzol adı verilen bir madde kullanılmaktaydı. Bu madde de önemli bir risk oluşturmaktaydı.
Tarım ilaçları genellikle habis kan hastalıkları için önemli bir risk grubu oluşturmaktadır. Akut lösemi bir kaç hafta içerisinde çıkabilir, çoğunda belirli bir neden ortaya konulamamaktadır.

LÖSEMİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Akut lösemi hastaları hastaneye yatırıldıktan sonra, ilk aşamada hastalığı düzeltmek için bir tedavi uygulanır. Bu tedaviye de indüksiyon tedavisi adı verilir. Bazı lösemi türlerinde ilaçlar farklı olsa da, hastaların indüksiyon tedavisiyle öncelikle hastalığından kurtulmasına çalışılmaktadır.
Bu tedaviyle başarı elde edildiğinde, akut akut myeloid lösemide tercihen 4 kere yüksek doz kemoterapilerle pekiştirme tedavisi verilmeye çalışılır. Bu tedaviyle hastalığın nüksetmesinin önüne geçilmeye çalışılır.
Akut lenfoblastik lösemide hastalığın önüne geçebilmek için idame tedavisi yapılır.

LÖSEMİ TEDAVİSİNİN AŞAMALARI NELERDİR?
Akut lösemi hastaları hastaneye yatırıldıktan sonra, ilk aşamada hastalığı düzeltmek için bir tedavi uygulanır. Bu tedaviye de indüksiyon tedavisi ismi verilir.
Akut myeloid lösemi veya akut lenfoblastik lösemide ilaçlar farklı olsa da hastalar tedaviyle öncelikli hastalığından kurtarılmaya çalışılır. Tedaviyle başarı elde edildiğinde, akut myeloid lösemi hastalığında tercihen 4 kere yüksek doz kemoterapilerle pekiştirme tedavisi yapılır. Bu tedaviyle hastalığın tekrarlanmasının önüne geçilmeye çalışılır.
Akut lenfoblastik lösemide, yaşa göre farklı tedaviler olsa da, pekiştirme tedavileri daha farklı uygulanır. İdame tedavisiyle hastalığın tekrarının önüne geçilmesi amaçlanır.

LÖSEMİ TEDAVİ METODLARI NELERDİR?
Akut lösemide kemoterapi ilaçları tedavide kullanılmaktadır. Hastalığın ortadan kaldırılması için uğraşılır. İndüksiyon tedavisi adı verilmiş bu tedaviyle, hastalık düzeldikten sonra pekiştirme tedavilerine başlanır. Bu pekiştirme tedavileri daha yoğun kemoterapiler olarak yapılabileceği gibi bazı hastalarda bu kemoterapilere rağmen yüksek risk grubu saptandıysa, kemik iliği nakli ikinci önemli tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Risk faktörleri hastadan hastaya değişmektedir.

LÖSEMİDE YÜKLEME TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Akut lösemilerde indüksiyon tedavisi, hastalığın tipine göre değişiklikler göstermektedir. Akut miyeloid lösemi tedavisinde,
3+7 diye adlandırılan tedavi rejimi gündemdedir. Biz de hastalarımıza bu tedavi protokolünü uygulamaktayız. Bu tedavi uygulanan hastalar çok ciddi sıkıntılara maruz kalabilirler. Bu sıkıntıları kırmızı kan, trombosit desteği ya da antibiyotik desteğiyle ortadan kaldırmaya çalışmaktayız.
Akut lenfoblastik lösemide tedavi protokolleri biraz daha farklıdır. İndüksiyon tedavisi, akut miyeloid lösemiye göre daha rahat kaldırılan bir tedavi şeklidir.

LÖSEMİDE PEKİŞTİRME TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Hastalığı indüksiyon tedavisiyle düzelen kişilerde, hastalık tekrarlama riskini azaltmak amacıyla pekiştirme tedavisi olarak adlandırılan tedaviler uygulanır.
Akut miyeloid lösemi pekiştirme tedavisinde, yüksek doz ilaç kullanımının olduğu tedavi protokolleri uygulanır.
Akut lenfoblastik lösemide ise dünyada birkaç farklı protokol kullanılmaktadır. Ancak bizim kullandığımız protokolde pekiştirme tedavisi hemen indüksiyon tedavisinin arkasından uygulanmaya başlar ve genelde 1 ay sürer. Tedavinin ardından hastalar taburcu edilirler. Yaklaşık iki buçuk ay ağızdan ilaç kullanarak dışarıda bu süreyi geçirirler. Ardından geç pekiştirme tedavisi yapılır, bu tedavide yaklaşık 2 ay sürmektedir.

LÖSEMİDE DEVAMLILIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Özellikle akut lenfoblastik lösemide idame tedavisi vermekteyiz. Genellikle uyguladığımız Alman ekolünün protokolleridir. Bu protokole göre, hastalar yaklaşık 2,5 yıl ağızdan daha düşük dozda ilaç tedavisi kullanarak hastalığının tekrarının önüne geçmeye çalışır.
Akut miyeloid lösemide ise idame tedavisi oturmuş bir kavram değildir. Yeterli düzeyde tedavi gören hastalara uygulanmaz. Daha yaşlı hastalarda ve standart pekiştirme tedavisi yapılamayan hastalarda, deri altından alınan ilaçlarla yapılabilmektedir.

LÖSEMİ TEKRARLAYABİLİR Mİ?
Akut lösemi tekrarlama riski olan bir hastalıktır. Yüzde 85 oranında ilk tedaviyle düzelen bir hastalıktır fakat tekrarlama riski vardır.
Tekrarlama risklerinin varlığında nüksetmek kaçınılmaz olur, pekiştirme tedavileri de bunun önüne geçmek için yapılır.
Akut lenfoblastik lösemi, çocuk yaş grubunda nüksetme riski son derece az olan bir hastalık grubudur. Ancak yetişkin yaş gruplarında bu risk daha yükselir. Bu nedenle idame tedavileri yapılmaktadır.

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE ALTERNATİF TIBBIN YERİ VAR MI?
Lösemi tedavisinde hastalara ciddi kemoterapiler uygulanmaktadır. Bunlarla ilgili başarı şansı da, başlangıç tedavisinde oldukça yüksek orandadır. Pekiştirme tedavileriyle bu durumun önüne geçmeye çalışırken, alternatif tedavilerin ya da bitkisel ilaçların yerinin olmadığını vurgulamak gerekir.
Bu tip ilaçlar bizim verdiğimiz kemoterapinin etkinliğini değiştirebileceği gibi, karaciğer hasarına yol açabilecek ek hastalıklar yaratabilir. Hastaların çoğuna vitamin dahi vermeyi düşünmeyiz.

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE KEMOTERAPİ ALAN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?
Hastalar hastanede kemoterapi görürken, verilen ilaçların etkisiyle asker hücre dediğimiz nötrofil sayıları çok düştüğü için, her türlü enfeksiyona karşı hassas durumda olurlar. O yüzden hastanın ziyaretçilerini de engellemeye çalışırız. Mümkünse tek bir refakatçi kalmalıdır.
Yiyecek içecek açısından da son derece önemlidir. Sadece hastalara yönelik tek pişirimlik yemekler yapılması, bunlara tuz ve karabiber gibi ürünlerin bile yemek yapılarak hazırlanmasını isteriz. Defalarca ısıtılmış yemekleri önermeyiz. Hastane odalarında çiçek gibi toz tutacak bitkilere izin vermeyiz.
Hastaların kemoterapi sırasında boğazlarında ve ağızlarında yaralar gelişebilir. Bu yaralar aynı şekilde bağırsaklarda da oluşabilir ve şiddetli ağrılara yol açabilir. Bu tip dönemlerde yumuşak yemekler yenmesini öneririz.
Hastaneden çıkıldıktan sonra düzelmiş olan hastalar, ilk ayda enfeksiyondan korunmak için önlem alabilir. Daha sonra besin yönünden özel bir arayışa girilmesini pek önermeyiz.

Benzer Konular
Lösemi - Kan Kanseri nedir? Nedenleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi
Kronik Myelositik Lösemi (KML)
Kronik Lenfositik Lösemi (KLL)
Akut Myeloblastik Lösemi - AML
Akut Lösemi (Kan Kanseri)
Akut Lenfoblastik Lösemi - ALL

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KANSER Kategorisindeki Diğer Haberler
Risk faktörleri nelerdir, göğüs kanserin öldürürmü, gögüs kanserin nedenler..
Kanser taraması sonuçları, kanser taraması ücreti, kanser taraması yapan ha..
Kanseri önleyen 10 altın kural, kanser riski hesaplama, kanseri önleyen bit..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=