Lütfen bekleyin..Aile İçi Şiddet Nedenleri ve Sağlık Üzerine Etkileri

Aile içi şiddet, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olan, çeşitli sağlık sorunları, iş kaybı ve ciddi mali yüke neden olan bir insan hakları ihlalidir.

Dünya Sağlık Örgütü şiddeti şu şekilde tanımlamaktadır; “fiziksel güç ya da kuvvetin, amaçlı bir şekilde kendine, başkasına, bir gruba ya da topluluğa karşı fiziksel zarara ya da fiziksel zararla sonuçlanma ihtimalini artırmasına, psikolojik zarara, ölüme, gelişim sorunlarına ya da yoksunluğa neden olacak şekilde tehdit edici biçimde ya da gerçekten kullanılmasıdır”

Şiddetin Sınıflaması
Şiddet 3 kategoride sınıflanmaktadır:
1. Kişinin kendisine uyguladığı şiddet
Kişinin kendisine yönelik uyguladığı şiddet, intihara yönelik davranışlar ve kişinin kendisine kötü muamele yapması/kendisine zarar vermesi olarak iki grupta değerlendirilmektedir.
2. Kişiler arası şiddet
Kişiler arası şiddet birbirine yakın kişiler arasında (aile/eş) olabileceği gibi toplumda diğer kişilerle yaşanan şiddet olaylarını da içerir. Aile içi şiddet, çocuk ve yaşlı istismarı, eşe karşı şiddet gibi uygulamaları içerir ve genelde ev içinde meydana gelir. Toplumda kişiler arası şiddet ise, gençler arası şiddet, cinsel saldırı veya tecavüz gibi olayları içerir. Okul, işyeri, hapishane, huzurevi, çocuk bakım yurdu gibi kurumlarda yaşanan şiddet uygulamaları da bu kapsamdadır.
3. Toplu şiddet
Toplu şiddet geniş grupları etkileyen şiddet çeşididir. Sosyal, ekonomik ve politik şiddet olarak üç grupta incelenir. Sosyal şiddet kapsamında, organize suç örgütleri, mafya ve terör faaliyetleri bulunurken politik şiddet kapsamında, savaşlar ve büyük gruplar arası çatışmalar mevcuttur. Ekonomik şiddet kapsamında ise, büyük gruplara yönelik ekonomik ambargolar, halkın temel hizmetlerden faydalanmalarının engellenmesi sayılabilir.

Aile İçi Şiddetin Tanımı
En yaygın olan şiddet türüdür.
Kişiler arası şiddet sınıflamasına girer.
Aile içi şiddet genel olarak “aile içinde bir bireyin hayatının, bedeninin, psikolojik bütünlüğünün ya da özgürlüğünün güç ya da zor kullanılarak tehlikeye uğratılması” olarak tanımlanmaktadır. Birleşmiş Milletler, Kadına Karşı Şiddetin Engellenmesi Bildirisi’nde, kadına yönelik şiddeti “ister özel, ister toplumsal yaşamda olsun tehdit, cebren ya da keyfi olarak özgürlükten alıkoymak da dahil olmak üzere kadına fiziksel, cinsel ya da psikolojik zarar ve acı veren ya da verebilecek, cinsiyete dayalı her türlü şiddet hareketi” olarak sınıflamıştır.
Genellikle kadınlar aile içi şiddete maruz kaldığı için, kadına yönelik şiddet olarak da adlandırılmaktadır.

Sıklığı
Tüm dünyada sık görülmekle birlikte, toplumsal özelliklerden etkilendiği ve araştırmanın türüne, sorulan sorulara göre yanıtlar değiştiği için çeşitli rakamlar mevcuttur.
Dünya çapında gerçekleştirilen bir araştırmada, temsilen seçilen 32 ülke arasında en yüksek oranda Nikaragua (%69) ve Papua Yeni Gine’de (%67) görüldüğü, en az ise Paraguay ve Filipinler’de (%10’ar) rastlandığı bildirilmektedir.
Türkiye’de de durum oldukça ciddi olup 2008’de yapılan Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’na göre fiziksel veya cinsel şiddet yaşamış kadınların oranı %41,9’dur.

Aile İçi Şiddetin Sınıflandırılması

Aile içi şiddet genelde 5 alt grupta değerlendirilir:
1. Fiziksel şiddet: Dövme, tokatlama, tekmeleme, yakma gibi eylemlerin yer aldığı şiddet türüdür.
2. Cinsel şiddet: Seksüel motivasyona bağlı yapılmış şiddet türüdür.
3. Duygusal istismar: Sevgi göstermeme, aşağılama, devamlı eleştirme, kıskançlık, reddetme gibi eylemlerin yer aldığı şiddet türüdür. En sık görülen istismar türüdür.
4. İhmal: Daha çok çocuklar ve yaşlıların maruz kaldığı istismar türüdür. Kişinin sosyal ve maddi ihtiyaçlarını gidermeme, bunları sağlamada ihmal göstermektir.
5. Ekonomik istismar: Yaşlılarda özellikle sık rastlanır. Kişinin parasını yönetmek, şahsa ait paraya veya kazanç sağlanmasına izin vermemek şeklinde gerçekleşen istismar türüdür.

Risk Etkenleri
* Çocukluk çağında da aile içi şiddete maruz kalma ve tanık olma
* Sosyoekonomik ve sosyokültürel etmenler
* Yaş farkı
* Sosyal destek
* Dini etkenler
* Psikolojik etmenler

Aile İçi Şiddet Açısından Riskli Gruplar
Aile içi şiddete maruz kalmış kişilerdeki ortak özellikler;
1. Aile içinde belirgin bir pozisyon
2. Mental veya bedensel özür olma ihtimalinin yüksek olması
3. Tekrarlayan şiddete maruz kalmış olması
4. Çocuk/Kadın/Yaşlı olmak

Kadınların Aile İçi Şiddete Bakışı
Genellikle mağdurlar, bu durumu başlarına gelen ve katlanılması gereken bir durum olarak değerlendirip çoğunlukla bu durumdan kimseye bahsetmeme eğilimindedirler.
Türkiye’de 2008 yılında yapılan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na göre, kadınlarımızın dörtte biri, fiziksel şiddete maruz kalınmasını haklı çıkartacak en az bir neden belirtmiştir.

Aile İçi Şiddetin Sağlığa olan Etkisi
Aile içi şiddetin en önemli sonuçlarından biri, kadının fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz olarak etkilemesidir. En önemli sağlık sorunlarından bazıları aşağıda sıralanmıştır:
* Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
* İstenmeyen gebelikler
* Adolesan gebelikler
* Depresyon
* Anksiyete
* Travma Sonrası Stres Bozukluğu
* Kafa travmaları da dahil olmak üzere fiziksel ve cinsel yaralanma
* Çocuk mağdurlarda sarsılmış bebek sendromu
* İntihar girişimi ve intihar
* Cinayet girişimi ve cinayet

Alo 183 hattı; Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik bakanlığın verdiği hizmetler hakkında bilgilendirme ve yönlendirme yapan bir hattır. Ayrıca İhmal, istismar, şiddet vakaları, töre ve namus cinayetleriyle alâkalı ihbarlarda vakanın gerçekleştiği ilin âcil müdâhale ekip sorumlusuna ve/veya güvenlik güçlerine bildirilerek müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RUH & SİNİR Kategorisindeki Diğer Haberler
Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Seçil Özcan, anne babaları uyardı: Çoc..
Sık rastlanan çocukluk korkuları nelerdir? Çocukluk dönemi korkuları yaşa g..
İlişkideki Bağlanma Yaralanması, Aldatma Terapisi Perspektifinden... Uzm. P..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=