Lütfen bekleyin..Hantavirüs Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Bulaşır?

Hantavirüs Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi ve Korunma Yolları Nelerdir?

Hantavirüs Enfeksiyonu
Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsüdür. Fareler ve diğer bazı kemirgenler hantavirus taşıyıcısıdır.Özellikle kırsal bölgelerde insanlar için ciddi tehlike teşkil ederler.
İnsana bulaş yolunun özellikle enfekte kemirgenlerinin virüs bulaşlı çıkartılarının, solunması aracılığıyla olduğu düşünülmektedir. Hantavirüs ile enfekte kemirgenlerden ya da idrar ve sekresyonlarından bulaşır.
Kemirgenin insanı ısırmasıyla virus geçişi çok nadirdir.
Hantavirüs temasla insandan insana geçmez
Hantavirus enfeksiyonları, Hantavirüs pulmoner sendromu veya renal sendrom ile seyreden hemorajik ateş kliniklerine yol açar. Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’nde renal sendrom ile seyreden formuna rastlanmaktadır. Ateş, halsizlik, kas ağrıları, bulantı, kusma, karın ağrıları; hipotansiyon, trombositopeni, ALT yüksekliği, üre-kreatinin yüksekliği, proteinüri, hematüri görülebilir. Tanıda serolojik ve moleküler yöntemler kullanılır. Özellikle ormanlık alanda yaşayan, viral enfeksiyon kliniği ile birlikte böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan hastalarda ayırıcı tanıda akılda bulundurulmalıdır, bu hastalarda öncelikle kemirgen teması sorgulanmalıdır.
Hantavirus enfeksiyonun aşısı veya spesifik bir tedavisi yoktur.Hastanın hayati fonksiyonları desteklenmelidir.
Korunma
* Evlerde evcil hayvan olarak fare yada benzeri kemirgenler beslenmemelidir.
* Evde kedi besleyenler için eğer kedi enfekte olmuş bir kemirgeni, fareyi yemişse konut içerisinde hastalık etkenini taşıyabilir ve çeşitli sekresyon ve çıkartıları ile enfeksiyonu insanlara bulaştırabilir olduğu akılda tutulmalıdır.
* Evlerde genel olarak farelere yönelik önlemler (yiyeceklerin kapalı kaplarda saklanması, farelerin yerleşebileceği boşlukların tamiri, genel hijyen kurallarına uyulması) alınmalıdır.
* Kemirgenlerin yaşadığı ortamlarda çalışanlar eldiven ve maske takılması, dezenfektan kullanılmalıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BULAŞICI HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=