Lütfen bekleyin..Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi

Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi

Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından olup; dislektik kişi normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problemler yaşar.
Genellikle okuma bozukluğu şeklinde görülen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir. Doğuştan gelen bir öğrenme bozukluğu olan disleksi, okuma ve yazma çağında dikkat çeker ve okul döneminde ortaya çıkar.
Disleksinin nedenleri konusunda kesin veriler bulunmamakla birlikte; normal bir insan okuma, yazma ve anlama gibi eylemler için beyninin sol ön lobunu kullanırken disleksi olan kişiler sol ön lobu kullanmakta zorluk yaşarlar. 
Disleksinin en temel belirtisi, kelimelerin ve harflerin tersten algılanmasıdır. Kelimeleri tersten okuma, kelimeleri atlama, heceleri atlama, heceleri karıştırma, harfleri karıştırma, duraksayarak okuma gibi okuma güçlüğü çekerler.
Dislektik çocuklar, yaşıtlarına göre daha geç okur ve yazarlar.Yazı yazmak istediklerinde harfleri ters yazmaları, bazı harflerle rakamları karıştırmaları, kısacası birbirine benzer sembolleri karıştırıp hatalı kullanmaları olasıdır. Özellikle küçük “d” harfi ile “b” harfi, noktalı harflerle noktasız harfler sıklıkla karıştırılır. Sağını, solunu karıştırabilir, ayakkabılarını ters giyebilirler. Bu gibi durumlar yaşıtlarından geri kalmalarına sebep olur.
Disleksili çocuklar, dikkatini sürdürme konusunda güçlük çekebilirler. Dikkat bozukluğu ile disleksinin birlikte görülmesi olasıdır.
Resim, müzik, matematik, fizik gibi alanlarda iyi performans sergileyip yaşıtlarından çok daha iyi işler yapabilirler.
Dislektikler, odaklanmada zorluk çekerler, kelimeleri hafızalarında tutamazlar, ritm uyumsuzluğu yaşarlar, dikkat güçlüğü yaşarlar, el yazıları da düzgün değildir, yavaş hareket ederler, gruplandırma ve sıralamada zorluk çekerler, hecelerin seslerini karıştırırlar, okurken kelime atlarlar ve kelimeleri karıştırırlar. Tüm bu güçlükler sebebiyle dislektik çocuklar, diğer çocuklardan farklı görüldüğü için özgüven eksikliği yaşamaktadır.
Disleksi belirtileri her zaman birlikte görülmez veya bu tarz her bozukluk için disleksi teşhisi konulmaz.
Samuel T. Orton, disleksi üzerinde ilk çalışan nörologlardan biri olup, disleksinin sık karşılaşılan özelliklerini şöyle belirlemiştir.
* Yazılı kelimeleri öğrenme ve hatırlamada zorluk.
* b ve d, p ve q harflerini, 6 ve 9 gibi sayıları ters algılama; kelimelerdeki harfleri ya da sayıları karışık algılama, ne’yi en; 3’ü E; 12’yi 21 olarak algılamak gibi.
* Okurken kelime atlamak.
* Hecelerin seslerini karıştırmak ya da sessiz harflerin yerini değiştirmek, sıklıkla yazım hatası yapmak.
* Yazı yazmada zorluk.
* Gecikmiş ya da yetersiz konuşma.
* Konuşurken anlama en uygun kelimeyi seçmede zorluk.
* Yön (yukarı, aşağı gibi) ve zaman (önce, sonra, dün, yarın gibi) kavramları konusunda sorunlar.
* Elleri kullanmada hantallık ve beceriksizlik; okunamayan el yazısı
Disleksi bir hastalık olmadığı için ilaç tedavisi yoktur. Dislektik çocuklar özel eğitime ihtiyaç duyarlar. Yaş ilerledikçe okuma problemleri düzelebilir ancak yazım hataları genellikle kalıcıdır.
Dislektik kişilerin zekasında bir problem olmadığı unutulmamalıdır, biraz yoğun bir eğitimle okuma ve yazmayı öğrenebilir, diğer birçok eğitimi de alabilirler.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BEBEK & ÇOCUK Kategorisindeki Diğer Haberler
Sağlıklı beslenme nedir kısaca, sağlıklı büyüme ve gelişme için yapılması g..
Bebeğim Ne Zaman Doğacak?
Bebeğinizin Aşı Takvimini Oluşturun!


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=