Lütfen bekleyin..Tasarruflu Ampullerin Zararları

Tasarruflu Lambaların Zararları - Tasarruflu Ampullerin Zararları - Tasarruflu Ampuller Kırılınca Ne Yapmak Gerekir?

Tasarruflu Ampullerin Zararları
Enerji tasarruflu ampuller dünyanın dört bir yanında sıkça kullanılmaktadır. Enerji tasarruflu ampuller, genellikle kompakt fluoresan ampullerdir. 
Elektromanyetik radyasyon ve kirli elektrik
Yapılan ölçümler, tasarruflu ampullerin klasik ampullere göre çok daha fazla elektromanyetik alan yaydığını gösteriyor. Tasarruflu ampullerin kaynağa 1 metre kadar yakın mesafeye güçlü elektromanyetik alanlar ürettiğini gösteriyor. Bu nedenle, tasarruflu ampuller her odada tercih edilmemelidir. Çocuk odalarında, çalışma masalarında ve yatağın yanında okuma lambası olarak, çok yakın mesafede enerji tasarruflu lambaları kullanmamak gerekir.
Civa
Enerji tasarruflu lambalar civa içerir. Civa; insanlar, hayvanlar ve genel olarak ekosistem için son derece zararlı bir maddedir. Özellikle beyin, sinir sistemi, karaciğer ve böbrekler için toksiktir. Civa maruziyeti, beynin gelişimini ve sinir sistemini olumsuz etkilemektedir. Fetüsler ve bebekler en savunmasız kişilerdir. Civa da kardiyovasküler, bağışıklık ve üreme sistemlerine zarar verebilir ve titreme, duygusal istikrarsızlık, hafıza kaybı, uykusuzluk, nöromüsküler değişiklikler, bulantı, baş ağrısı, migren, kanser ve Alzheimer hastalığına yol açabilir.
UV Tehlikeleri
Enerji tasarruflu ampuller UV radyasyon üretir. UV ışığının zararlı etkilerinin cilt hasarına ve katarakt oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Kompakt fluoresan ampulünüz güneş kadar fazla ışın üretmese de, cilt ve gözler için uzun vadedeki riskleri değerlendiren çok az araştırma vardır. 
Tasarruflu Ampuller Kırılınca;
* Odayı hemen kırıklara basmadan terk edin.
* En az 15 dakika o bölgeden uzak durun ve ortamı iyice havalandırın.
* Kırıklara ve civa partiküllerine çıplak el ile dokunmayın.
* Kırıkları ve yerlere saçılan civa partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Saçılan civa partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılarak solunum yoluyla zehirlenmelere sebebiyet verebilir.
* Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını bir faraşın içine süpürün. Civa partiküllerini ise ıslak bir mendil veya yapışkan bant ile temizleyin.
* Faraşta topladığınız parçaları kilitli bir poşete veya bir plastik torbanın içine atın ve ağzını iyice kapatın. Plastik torbayı evsel çöplerin içine atmayın. Bunun yerine pil atık kutusuna veya belediyelerce tehlikeli atıkların toplandığı veya imha edildiği yere götürün.
* Kırık ampulden çıkan tozu solumamaya çalışın.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet Ali
702 gün önce
Her ne kadar tasarruflu ampulün zararı olsada armut ampule göre çok daha ekonomik.
0 0
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Cemre ne zaman düşecek? İlk cemre nereye düşer? Cemre nedir ne anlama geliy..
Hangi Plastiker Zararlıdır? Bunları okuduktan sonra kullandığınız plastik ü..
Masa başı egzersizleri resimli, masa başı egzersizleri sağlık bakanlığı, ma..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=