Lütfen bekleyin..Meme Kanseri Riskini Arttıran Faktörler ve Tarama Yöntemleri

Meme kanseri kadınlarda sık görülen, öldürücü bir kanser türüdür.Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Her kadının hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riski vardır.Kadın yaşlandıkça, riski daha da artar. Meme kanseri, yayılmadan önce, erken tespit edilirse,hasta %96 yaşam şansına sahiptir. Her yıl 44000′de bir kadın meme kanserinden ölmektedir.

Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir.

Meme kanserinin birçok tipi vardır. En sık rastlanan duktal karsinoma, memenin süt kanallarında başlar. Meme kanseri memenin dışına yayıldığında koltuk altındaki lenfatik nodüller en sık görülen yayılım yerleridir. Kanser hücreleri memenin diğer Lenf Nodlarına, Kemiğe, Karaciğer ve Akciğere yayılabilir. Her kadın meme kanseri gelişme riskine sahiptir. Gerçekte meme kanseri gelişen kadınların çoğunda risk faktörleri belli değildir.

Meme kanseri riskini arttıran faktörler
* 50 yaş üzerindeyseniz
* Yakın akrabalardan biri meme kanseriyse, (anne veya kız kardeş meme kanseri ise, 2-3 misli daha fazla)
* Daha önceden diğer memenizde kanser tespit edilmişse
* Adet görmeye 12 yaşından önce başlamış iseniz
* Hiç gebe kalmamışsanız
* Adet görmeniz 50 yaşından sonra da devam ediyor ise

Araştırmalar, meme hücreleri içerisinde, meme kanser riskini artıran bazı genler olduğunu göstermektedirler. Genetik değişiklikler, aileden (herediter) olabilir veya hayat boyu gelişebilirler. Meme kanseri genellikle tek bir hücrede başlar. Günümüzde meme kanserinin nedeni ve nasıl gelişim göstereceği tam olarak bilinmemektedir.

Meme kanseri kompleks bir hastalıktır. Her vaka birbirinin aynısı değildir. Meme kanserinin içinde bulunduğu evreye “stage” denir. Gerçek stage’in bilinmesi, doktorun tedavi planını yapmasını sağlayacaktır.

* Hayatınızda meme kanserine sebep olacak herhangi bir yanlış yapmamış olsanız da başınıza bu hastalık gelebilir.
* Meme kanseri bulaşıcı değildir, başka bir hastadan size bulaşmaz.
* Meme kanseri, stresle veya memeye travmayla (darbeyle) meydana gelmez.
* Meme kanseri gelişen çoğu kadının risk faktörü veya ailesinde hastalığa ait bir hikaye yoktur.

KUŞKUYLA YAŞANMAZ!
MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR!

Olağandışı kitle, daha önceki muayenelerde hissetmediğiniz ve bir önceki muayeneye göre memenizde anormal hissettiğiniz kitledir.

Memede ele gelen kitlelerin çoğu kanser değildir!
Memede belirleyeceğiniz kitlenin niteliğini ancak doktorunuz saptayacak ve takip edecektir.

MEME KANSERİ TARAMA YÖNTEMLERİ:
Kendi Kendine Meme Muayenesi:
Ne zaman yapılmalı?
20 YAŞINDAN SONRA HER KADININ...
Adet kanaması görüyorsa, adetin ilk günü itibariyle 7-10 günler arasında birgün,
Adet kanaması görmüyor ise akılda kalması için her ayın belli bir gününü seçerek kendi kendine meme muayenesi yapması gerekir.

Klinik Meme Muayenesi:
Klinik meme muayenesi kadınların düzenli sağlık kontorllerinin bir parçası olmalıdır.
20 yaşından itibaren her kadına 2-3 yılda 1, 40 yaşından sonra yılda bir hekim tarafından klinik meme muayenesi yapılmalıdır.
Meme Sağlığına Özen Göstermeniz Hayatınızı Kurtarabilir.

Mamografi:
Kendi kendine meme muayenesi önemli olmasına karşın, Meme kanserinin erken tanısında en etkili yöntemin mamografi olduğunu unutmayınız!
Eğer 50 yaşın üzerindeyseniz 2 yılda bir mamografi çektirmeniz hayatınızı kurtarabilir.
Yakın aile bireyleri meme kanserine yakalanmış yada başka etkenlerle riskli grupta bulunan kadınlara ise doktorun belirleyeceği yaş ve sıklıkta mamografi çekilir.

Meme Kanseri nedir? Belirtileri Nelerdir?
Her 10 kadından biri hayatının bir noktasında meme kanserine yakalanır. Erken anlaşıldığında başarıyla tedavi edilebildiği halde, meme kanseri yine de akciğer kanseri hariç, diğer bütün kanserlerde olduğundan daha fazla kadının ölümüne neden olmaktadır.

Belirtileri
Memede bir yumru veya sertleşme, ağrılı veya hassas olmayabilir;
Memeden duru veya kanlı bir akıntı;
İçeri çekilmiş meme başı;
Memelerin dış hatlarındaki değişiklik, örneğin bir memenin diğerinden daha yüksek olması gibi;
Meme derisinde düzleşme veya çukurlaşma;
Kırmızılık veya portakal kabuğu gibi pütürlü görünüş.

Meme Kanserine karşı ceviz!
Günde bir avuç kadar ceviz yemenin, meme kanseri riskini düşürdüğü öne sürüldü.
Araştırmacılar, kobay farelere anne karnından yetişkinlik dönemlerine kadar, insanlarda bir avuca tekabül edecek ceviz yedirdi. ABD’deki Marshall Üniversitesi’nden Elaine Hardman’ın liderliğinde yapılan araştırmada ceviz yiyen farelerde meme kanseri oranının yarı yarıya azaldığı, kansere yakalananlarda ise daha az ve küçük tümörler görüldüğü tespit edildi.
Araştırma Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü ve California Ceviz Komisyonu tarafından finanse edildi.

Obezite meme kanserini tetikliyor!
Obezitenin, yaşlı kadınlarda en yaygın meme kanseri türünün en önde gelen tetikleyicisi olduğu bildirildi.
Cancer Research UK tarafından yapılan araştırma, İngiltere'de 8 kadından birinin, yaşamları süresince meme kanserine yakalandıklarını ve tümörlerin çoğunun büyümelerinin, hormonlarca körüklendiğini ortaya koydu.

Sonuçları British Journal of Cancer dergisinde yayımlanan araştırmada, vücutta depolanan çok fazla yağın, söz konusu ''cinsiyet'' hormonlarının seviyesini arttırdığı belirtildi.

Araştırma çerçevesinde, menopoza girmiş yaklaşık 6 bin 300 kadının sağlık durumlarıyla ilgili kayıtlar ve bazılarının, ''hormon duyarlı'' meme kanserine yakalanmalarına neden olan faktörler incelendi.

Kadının kilosunun, sigara ve alkol tüketiminden önce cinsiyet hormonu seviyeleri üzerinde en fazla etkiye sahip faktör olduğu, aşırı kilolu ve obez, bir başka deyişle vücut kitle endeksleri 25 ve üzerinde olan kadınların östrojen ve progesteron gibi hormonlarının seviyelerinin yüksek olduğu görüldü.

Araştırmacılar, günde 2 buçuk birim alkol tüketen veya 15'den fazla sigara içen kadınlarda da bu hormonların seviyelerinin yüksek olduğunu söylediler.

Daha önce yapılan araştırmalar, menopozdan sonraki dönemde yüksek östrojen ve testosteron seviyelerine sahip kadınların, bu hormonlara düşük seviyelerde sahip olan kadınlara oranla meme kanserine 2 ila 3 kat fazla olduğunu göstermişti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KADIN SAĞLIĞI Kategorisindeki Diğer Haberler
Kısa adı PMS (Premenstural Sendrom) adet öncesi sendromu. Kadınların ruh sa..
Vajinismus nedir tedavisi, vajinismus belirtileri, vajinismus nedir belirti..
Yumurtalık - Over Kanserlerinin Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi... CA–125 t..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=