Lütfen bekleyin..Kanser Taramaları Ne Zaman Yapılmalıdır?

20 -35 yaş aralığında Bayanlar;

Meme Kanseri için her ay adet tarihlerinden 7 gün sonra veya her ayın belirli bir günü periyodik olarak Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdırlar. Yılda bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdırlar.

35 -49 yaş aralığında Bayanlar;

Meme Kanseri için her ay adet tarihlerinden 7 gün sonra veya her ayın belirli bir günü periyodik olarak Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdırlar. Yılda bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdırlar.
Serviks ( Rahim Ağzı ) kanseri için serviks smear testi yaptırmalı ve 5 yılda bir bu testi tekrar ettirmelidirler.

50- 65 yaş aralığında Bayanlar;

Meme Kanseri için her ayın belirli bir günü periyodik olarak Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdırlar. Yılda bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdırlar. 2 yılda bir mamografi çektirmelidirler.
Serviks ( Rahim Ağzı ) kanseri için serviks smear testi yaptırmalı ve 5 yılda bir bu testi tekrar ettirmelidirler.  Bu yaş aralığında son iki smear testi negatif çıkan bayanlar serviks kanseri tarama programından çıkartılırlar.
Kolorektal Kanserler için gaitada gizli kan testi yaptırmalı iki yılda bir bu testi tekrar ettirmelidir.

 65-70 yaş aralığında Bayanlar;

Meme Kanseri için her ayın belirli bir günü periyodik olarak Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdırlar. 2 yılda bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdırlar. 2 yılda bir mamografi çektirmelidirler.
Kolorektal Kanserler için gaitada gizli kan testi yaptırmalı iki yılda bir bu testi tekrar ettirmelidir. Son iki testi negatif çıkan bayanlar programdan çıkarılır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KANSER Kategorisindeki Diğer Haberler
Risk faktörleri nelerdir, göğüs kanserin öldürürmü, gögüs kanserin nedenler..
Kanseri önleyen 10 altın kural, kanser riski hesaplama, kanseri önleyen bit..
Kanser özellikle çağımızda çok fazla artış gösteren ve ölümcül riskler taşı..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=