Menü

NetDoktorum - Sağlığınızdan Haberiniz Olsun!

Geri Dön

Kırmızı Muzun Faydaları

12 Şubat 2018, 23:43

Kırmızı muzun faydaları, Kırmızı muzun yararları, Kırmızı muzun vücuda etkileri, Kırmızı muz hangi vitamin, Kırmızı muzun cinsel, kırmızı muz satın al, kırmızı muz nerede yetişir, kırmızı muz fiyatları, kırmızı muz nerede satılır, kırmızı muz nerede yetişir, kırmızı muz nasıl yenir, kırmızı muz fidesi, kırmızı muzun tadı nasıl, kırmızı muz ekşi


Red Dacca ismi ile anılan kırmızı muz Güney Amerika ve Asya'da yetiştirilen ve severek tüketilen türler arasındadır. Normal olarak yetiştirilen ve sarı olarak tüketilen muzdan daha küçük olup, kabuğu koyu kırmızı veya mor renklidir. Hafif ahududu aroması ile sarı muz aroması arasında ve pembe kremsi bir yapıdadır. Tat olarak normal sarı muz olarak tüketilen muza yakındır.
Muz meyvesi içinde bulunan vitaminler, mineraller ve potasyum bakımından sarı olarak tüketilenlerden farkı yoktur.
Kırmızı muzun olgunluğu derin mor rengin koyuluğuna bağlı olup, renk açıksa olgun değildir. Olgunlaştırma diğer sarı olarak tüketilen muz çeşitlerinde olduğu gibi yapılmaktadır. 
Cips, marmelat, çikolata, bisküvi, puding vs. şekillerinde gıda işleme tesislerinde işlenmek suretiyle tüketiciyle buluşturulmaktadır. Özellikle muz unu olarak tüketimi daha rağbet görmektedir.
Diğer sarı muz çeşitlerinin değerlendirildiği gibi değerlendirilerek tüketime sunulmaktadır.
Kırmızı Muzun Faydalarına gelecek olursak;
Kırmızı muz sindirimi kolaylaştırır ve vücudu stresten korur.
Hem doğal antidepresan hem de zayıflatıyor.
Muz meyvesi içinde bulunan vitaminler, mineraller ve potasyum bakımından sarı olarak tüketilenlerden farkı yoktur.
Potasyum ve demir içerir. Kırmızı muzda hafif bir çilek/mango tadı vardır. Muzun içerisinde bulunan besin maddeleri "mutluluk hormonu" olarak bilinen serotoninin üretimini artırıyor ve kişiye sakinlik hissi veriyor.
İçerdiği B6 vitaminin eksikliğinde ise yorgunluk, şuur bulanıklığı, sinirlilik, uykusuzluk, kansızlık ve cilt dokusunun bozulması gibi durumlar oluşuyor.
Muzun rengi ne kadar kırmızıysa/bordoysa; C vitamini ve beta karoten açısından o kadar zengindir.
Son derece besleyici bir meyve olan muz, birçok hastalığın tedavisinde faydalı oluyor. Erkeğe enerji verir ve cinsel gücünü artırır.

Yorumlar (1) Soru & Yorum Ekle    Sitede Arama Yap

© 2019 - NetDoktorum - Sağlığınızdan Haberiniz Olsun!

Normal Siteye Dön